Żółte krople żywiczne

Bursztyn – to substancja organiczna. Powstał miliony lat temu pod wpływem czynników atmosferycznych, a z biegiem czasu skamieniał. Produkuje się z niego różnego rodzaju biżuterię, oraz ozdabia się nim różne przedmioty. Np. zaginiona podczas II Wojny Światowej bursztynowa komnata, została zrobiona właśnie z tego kamienia. Bursztynem były ozdobione wszystkie 4 ściany, włącznie z lustrami.

Bursztynowe arcydzieła

wyroby z bursztynuKomnata została zdemontowana i wywieziona w nieznanym kierunku. Skąd wiemy, że w ogóle istniała? Ponieważ pozostały po niej zdjęcia, które pomimo swojego wieku (i technologii w której zostały zrobione) zachwycają wciąż tak samo. Komnata została zrobiona przez gdańskich mistrzów na specjalne zamówienie przez Fryderyka I Hohenzollerna na początku osiemnastego wieku. 17 lat później została ofiarowana Piotrowi I Wielkiemu – carowi Rosji. Bursztynowa komnata jest jednym z najwspanialszych wyrobów z bursztynu, jakie kiedykolwiek stworzono. Wielka szkoda, że zaginęła. Inne wyroby z bursztynu może nie są już tak okazałe, jednak ich kunszt wykonania, oraz piękno jakie sobą prezentują, wręcz oszałamiają. Każdy, kto tylko oglądał takie wyroby, nigdy ich nie zapomni. Zostały zrobione na przestrzeni wieków, przez różnych mistrzów. Dawniej była większa dostępność tego kamienia choć wcale nie był tani. Dziś natomiast jego popularność sprawiła, że zapasy bursztynu kurczą się, a znalezienie wielkiego samorodka może się okazać bardzo trudne, a nawet wręcz niemożliwe. Bursztynowe wyroby można kupić najczęściej na północy Polski. 

To właśnie Bałtyk jest miejscem, gdzie można znaleźć bursztyn. Będąc na urlopie nad naszym morzem, możemy spróbować szczęścia i poszukać jakichś kamyczków. Podobno, najwięcej bursztynu morze wyrzuca podczas listopadowych i styczniowych sztormów.