Zabytkowa i nowoczesna architektura Katowic

 

Katowice nie są miastem rekomendowanym przez przewodniki turystyczne do zwiedzania. Utożsamiane od zawsze z ciężkim przemysłem, kopalniami i hutami, nie cieszyły się zainteresowaniem miłośników piękna natury lub dzieł rąk ludzkich. Tymczasem to niezbyt stare miasto, prawa miejskie uzyskały Katowice w połowie XIX w., jest godne poznania, z uwagi na swoją zabudowę.

Różne style zabudowy Katowic

kreator wnętrz KatowiceIntensywna zabudowa Katowic miała miejsce w okresie międzywojennym. Wiąże się to z silnym rozwojem przemysłu, który miał miejsce w tym regionie. Powstają liczne kopalnie, huty i inne zakłady przemysłu ciężkiego. Mieszkańcy się bogacą, miasto się rozwija. Szczęśliwie Katowice nie zostały zniszczone podczas II wojny światowej, a zwarta zabudowa centrum uniemożliwiła wkroczenie doń architektury socrealizmu. Zatem można tam podziwiać pięknie odświeżone, secesyjne dekoracje, kilkupiętrowych kamienic w samym śródmieściu. Tuż obok wznoszą się wielopiętrowe apartamentowce (według dzisiejszego nazewnictwa) modernistyczne. Nie dziwno więc, że w lokalnych gazetach można znaleźć ogłoszenie: kreator wnętrz Katowice. Warto bowiem dopasować wnętrze mieszkań do architektury zewnętrznej. Są to bowiem wnętrza przestronne, wysokie, z dużymi oknami, daleko odbiegające od typowych mieszkań w blokach. W wielu z nich królują jeszcze wspaniałe piece kaflowe, chociaż unowocześnione, bo już nie na węgiel, tylko elektryczne. Zadziwia „nowoczesność” apartamentowców z pierwszej połowy XX wieku. Centralne ogrzewanie i ciepła woda z własnej kotłowni. Dobrze wyposażona pralnia dla mieszkańców. Windy pasażerska i towarowa. Przestronne łazienki, oddzielne toalety, no i oczywiście widna kuchnia. Szczególnym obiektem architektury modernistycznej jest monumentalny gmach Sejmu Śląskiego.

Warto więc wybrać się do Katowic, aby podziwiać te stylowe budowle. Tym bardziej, że i całkiem współczesna nowoczesność jest godna podziwiania. Nie „kłóci się” z dawnymi stylami, bo ma własną przestrzeń, nie rzadko na rewitalizowanych terenach poprzemysłowych. Wielofunkcyjny „spodek” jest budowlą powszechnie znaną i stanowi rozpoznawalną wizytówkę Katowic.