Wentylacja grawitacyjna, a mechaniczna i rekuperacja

rekuperacja śląskie

Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje naturalny przepływ ciepłego i zimnego powietrza. Natomiast wentylacja mechaniczna wykorzystuje takie zjawisko jak rekuperacja. Wrocław jest miastem, gdzie jedna z firm postanowiła porównać oba rodzaje wentylacji stosowanej w domu.

Jak wykorzystać rekuperację w domu

rekuperacja śląskie

Jeśli chodzi o wentylacje grawitacyjną, to jest ona tania, poza tym zajmuje mało miejsca oraz nie ponosi się kosztów eksploatacyjnych. W przypadku wentylacji mechanicznej jest inaczej. Droższy jest koszt całej instalacji oraz montażu. Oczywiście także występują koszty eksploatacyjne w postaci wyższych rachunków za prąd. Do tego należy, co jakiś czas zmieniać filtry. Jednak to wentylacja mechaniczna zapewnia stały, taki sam dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, nie zależnie od warunków panujących na zewnątrz. Powietrze, które jest wprowadzane do domu zostaje najpierw przefiltrowane z pyłów oraz brudu. Poza tym latem mamy zachowane ciepłe powietrze, które dostaje się do środka, a latem chłodne. Można tutaj zaobserwować zjawisko jakim jest rekuperacja śląskie. W przypadku wentylacji grawitacyjnej jest już nam potrzebna klimatyzacja. Jeśli chodzi o odzysk ciepła, to mamy oszczędność na ogrzewaniu pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna zawsze gwarantuje nam odpowiednią ilość wymienionego powietrza. W przypadku tej wentylacji nie musimy otwierać okien, a więc nie mamy przeciągów oraz hałasów, które docierać będą do pomieszczeń z zewnątrz. Do tego w tym przypadku mamy większą pewność, że nie wstąpi pleśń oraz inny grzyb na ścianie. Poza tym system taki można instalować w już zamieszkałym obiekcie.

Jeśli chodzi o wentylacje grawitacyjną to nie mamy kontroli nad ilością wymienianego powietrza. Do tego powietrze nie jest filtrowane. W przypadku wentylacji grawitacyjnej powstają nam przeciągi. Czasem się tak zdarza, że wymiana ciepłą nie jest dostateczna