Rodzaje windykacji

Mamy dwie możliwości podjęcia windykacji. Jedna z nich jest łagodniejsza, druga natomiast wchodzi już na stronę sądową. Która lepsza? Miękka windykacja(polubowna)- polega na łagodnym dochodzeniu swoich należności.

Z jakich sposobów korzystają windykatorzy?

Windykacja długówWindykatorzy zazwyczaj są bardziej wyrozumiali oraz ulegli wobec dłużnika. Ta opcja jest bardzo znaną formą windykacji. Tradycyjnymi narzędziami takiej windykacji są: 1.wezwanie do zapłaty, 2.wezwanie do zapłaty z odsetkami 3.przypomnienie do dokonania zapłaty. Możliwa jest także blokada działalności dłużnika do czasu, aż on nie ureguluję swojego długu. Na ogół jednak firmy windykacyjne w sposób zgodny z prawem ściągają z dłużnika należności metodami, których my sami byśmy użyli. Wiedzą też, że sprawy trafiają dopiero do nich, jak wierzyciel już sam sobie z tym nie radzi. Agencje tego typu działają bardziej skutecznie, niż my sami. Warto też pamiętać o nowoczesnych formach windykacji. Jedną z nich jest wstawienie opinii na stronę internetową dłużnika lub portal społecznościowy. Twarda windykacja (sądowa)- podejmuje się taką windykacje w przypadku jeśli żadnych skutków nie przynosi windykacja miękka. Sprawa wchodzi na stronę sądową i niestety jest mniej przyjemna. Czynności procesowe na etapie sądowym prowadzone są przez Radców Prawnych ze specjalnych Kancelarii Prawnych. Opłaty za sądowe postępowanie *do 2000 zł- opłata 30 zł *2000-5000 zł- opłata 100 zł *5000-7500 zł- opłata 250 zł *7500-10000 zł-opłata 300 zł. Podczas procesu sądowego, również możemy żądać od dłużnika kosztów windykacji inaczej –windykacja na koszt dłużnika. Taki obrót sprawy jest o wiele skuteczniejszy. Skuteczna windykacja jest dla wierzyciela najlepszym obrotem sprawy. Obciążenie dłużnika kosztami windykacji, nie zawsze przynosi efekty. Często dłużnicy zapierają się, że koszty są bardzo wygórowane lub nie mają takiej kwoty aby zapłacić za koszty windykacji. W takiej sytuacji można poprosić sąd o orzeczenie zasądzające od dłużnika zapłaty kosztów windykacji.

Twarda windykacja dotyczy jedynie dłużników trudnych, którzy od dłuższego czasu opóźniają się z zapłatą swojego długu i nie jest raczej zbytnio często stosowana.