Popyt na elektrownie słonecznej i pompy ciepła

pompy ciepła

Słowo elektrownia kojarzy się zazwyczaj z wielkim kompleksem budynków zapewniających energię elektryczną dla wielu budynków jednocześnie. Oczywiście takie podejście do sprawy ma pokrycie w rzeczywistości, gdyż w naszym kraju zdecydowana większość elektrowni to kompleksy wytwarzające prąd w oparciu o paliwa kopalne.

Pompy ciepła kontra baterie słoneczne

pompy ciepłaNie za każdym razem słowo elektrownia musi jednak oznaczać to samo. Za przykład mogą nam posłużyć chociażby elektrownie słoneczne budowane w celu zapewnienia energii pojedynczym budynkom albo niewielkim osiedlom mieszkaniowym. Tego rodzaju instalacje są tworzone najczęściej na obrzeżach większych miast takich jak Bydgoszcz ze względu na dostęp do wystarczającej powierzchni, na której możliwe będzie umiejscowienie całej instalacji. Wiadomo, że takie rozwiązania są bardziej wymagające niż zwykłe pompy ciepła-Bydgoszcz montowane przy domu, ale z drugiej strony baterie słoneczne umieszczane w większej liczbie są w stanie zapewnić nam o wiele większą ilość energii. Dzięki takim rozwiązaniom odnosimy większe korzyści, gdyż jesteśmy w stanie zyskać niezależność energetyczną przez znaczną część roku. Wiadomo, że działanie elektrowni słoneczne jest w znacznym stopniu uzależnione od liczby dni słonecznych w roku. Oczywiście nowoczesne baterie słoneczne są w stanie konwertować energię nawet przy zachmurzeniu, ale w takim warunkach ich wydajność znacznie gorsza.

Bez wątpienia elektrownie słoneczne to rozwiązanie na które warto wziąć pod uwagę. Musimy jednak pamiętać, że początkowe koszty inwestycyjne są dosyć spore ze względu na wysokie ceny urządzenia.