Materiały termoizolacyjne a bezpieczeństwo ogniowe

W trakcie wybierania materiału do ocieplania domu, warto zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo. Są takie materiały termoizolacyjne, które niestety nie należą do ogniotrwałych. Oznacza to, że w razie wybuchu pożaru, takie materiały po prostu się spalą, a nawet będą powiększać ogień i rozprzestrzeniać go.

Niepalna i niekapiąca spieniona pianka poliuretanowa

cena za płyty pirPalnymi materiałami termoizolacyjnymi są np. styropian, wełna szklana. Materiałem o dużej odporności ogniowej jest z pewnością poliuretan. Kiedy wprowadzono na rynek pianki poliuretanowe (te istnieją nadal i można wykonywać izolację nimi przy pomocy natrysku), to przekonywano, że są one ogniotrwałe. I rzeczywiście tak jest. Istnieje wiele badań (nie tylko tych prowadzonych przez producentów), które udowadniają, że poliuretan nie odpowiada za rozprzestrzenianie ognia. Można więc powiedzieć śmiało, że jest to materiał bezpieczny. Oczywiście cena za płyty pir jest wyższa niż w przypadku innych materiałów termoizolacyjnych. Za standardową płytę termoizolacyjną z rdzeniem poliuretanowym należy zapłacić ok. 60 zł. Płyty warstwowe tworzone są ze spienionej pianki poliuretanowej. Takie płyty muszą spełnić naprawdę sporo wymogów, które nakłada na producentów prawo budowlane. Są to również wymogi związane z bezpieczeństwem ogniowym. Nie można wykorzystywać w budownictwie materiałów łatwopalnych. Istnieje coś takiego jak klasyfikacja reakcji na ogień.

W tej klasyfikacji materiał, jakim jest płyta warstwowa z rdzeniem poliuretanowym, został zaklasyfikowany jako niepalny i niekapiący. Okazuje się, że w razie pożaru, płyta będzie zachowywać znacznie dłużej swoje właściwości związane z termoizolacją. Przez pewien czas płyta warstwowa jest w stanie chronić inne elementy przed działaniem płomieni. Warto postawić na bezpieczeństwo termoizolacji.