Jazda konna – wyjątkowy sport

jeździectwo

Jazda konna jest wyjątkowa, ponieważ jako jeden z niewielu sportów wymaga nawiązania interakcji ze zwierzęciem, nawiązania wyjątkowej relacji, porozumienia, zaufania, poczucia odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za konia.

Jazda konna to sport, jakiego nigdzie indziej nie uświadczymy

jeździectwoJest to zajęcie, które ma na nas niezwykle pozytywny wpływ. Korzystnie wpływa na nasze zdrowie wzmacniając nasze mięśnie, poprawiając postawę, jazda konna ćwiczy koordynację ruchów, wymaga skupienia, koncentracji. Jeżdżąc konno przebywamy dużo na świeżym powietrzu co jest zbawienne dla osób uczących się i pracujących w zamkniętych pomieszczeniach, szczególnie w pozycji siedzącej. Ponieważ jest to zajęcie o umiarkowanej aktywności fizycznej to uprawiać ją mogą dzieci, dorośli, a nawet osoby starsze. Wyjątkowe korzyści niesie też hipoterapia polecana osobom niepełnosprawnym i chorym. Ucząc się jazdy konnej osiągamy satysfakcję i radość z każdego postępu i osiągnięcia. Oczywiście jazda konna, jak każdy sport, ma też swoje wady. Wiele osób boi się upadków, kontuzji, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa i przebywając pod opieką instruktora można te wypadki ograniczyć do minimum. Do nauki jazdy konnej zniechęcają też wysokie ceny lekcji. Niestety prowadzenie stadniny, zatrudnianie pracowników, akcesoria jeździeckie, sprzęt, który często trzeba wymieniać taki jak ochraniacze dla konia, derka, czaprak, kantary, ogłowie itp. nie są tanie, do tego dochodzą kontrole weterynaryjne i inne koszty, co przekłada się na ceny obowiązujące w szkołach jeździeckich. Często też stadniny są zlokalizowane na obrzeżach miast, więc dla osoby, która chce się uczyć jeździć dochodzą koszty dojazdu i czas na to poświęcony. Na szczęście przeważnie nie musimy posiadać własnego sprzętu, ponieważ jest on udostępniony przez stadninę, warto tylko zaopatrzyć się w bryczesy damskie lub męskie, własny toczek i wygodne buty.

No i cóż, trzeba też się uzbroić w cierpliwość, ponieważ od pierwszej lekcji jazdy, do momentu gdy będziemy beztrosko galopować w terenie musimy się dużo nauczyć, ale każdy postęp przynosi dużo radości i zwiększa wiarę w swoje możliwości.