Jak spawać tytan?

Nie każdy materiał spawa się tak samo łatwo jak moglibyśmy sobie to wyobrazić. Przede wszystkim nie każdy materiał, czy to metal, czy nie, ma takie same właściwości, albo chociaż podobne, a to z kolei oznacza, że do każdego trzeba podejść indywidualnie, trzeba umieć odpowiednio go pospawać, tak, żeby przy okazji nie zrobić więcej złego, aniżeli dobrego.

Tytan nie taki twardy

spawanie stopu tytanuNiby wydaje się nam, że tytan to jeden z najmocniejszych materiałów, wyjątkowo trwały i przede wszystkim odporny na wielkie ciężary, na rozciąganie, nawet funkcjonuje określenie, że coś jest twarde, jak tytan, taką własnie opinię sobie wyrobił nasz wspaniały metal, ale są sytuacje, kiedy to traci on swoje możliwości i naturalne specyfikacje. Taka sytuacja następuję wówczas, gdy jest poddany on wysokim temperaturom, wówczas staje się kruchliwy, łamliwy i traci wszystkie swoje właściwości, które normalnie uznawane są za wielkie korzyści. Z tego z kolei wynika, że spawanie stopu tytanu może być wyjątkowo ambitnym i osobliwym zadaniem, bo wymaga użycia temperatury, ale z drugiej strony trzeba tak to zrobić, żeby tytan nie tracił swoich właściwości. Nie jest to z pewnością łatwa sprawa, nie jest to nawet proste dla niektórych doświadczonych spawaczy, po prostu trzeba mieć odpowiednie podejście i trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę, która uchroni nas przed ewentualną wpadką i zmarnowaniem naszego materiału.

Do spawania tytanu zawsze szukajmy specjalistów, żeby mogli zrobić wszystko tak, jak należy i żeby mogli sprawić, aby tytan był przede wszystkim trwałym i twardym materiałem, a dzięki temu nie straci on żadnych swoich właściwości, a będzie przy okazji pospawany. To nie jest łatwa sztuka, ale wszystko można osiągnąć, wystarczy wiedza technika, praktyka i podejście.