Jak prosta jest uproszczona księgowość?

usługi księgowe wrocław

Zarówno większość nowych firm jak i tych już bardziej rozwiniętych, z mocniej uplasowaną pozycją na rynku staje przed tym dylematem. Obie opcje mają swoje wady i zalety i każda firma powinna dokładnie przeanalizować swoją działalność aby wybrać odpowiednią.

Czy da się jeszcze bardziej uprościć księgowość?

usługi księgowe wrocławNa czym polega uproszczona księgowość? Powód powstania tej formy księgowości można wyrazić w jednym słowie – Podatki. Mniejsze firmy czy nawet indywidualne działalności gospodarcze dla, których usługi księgowe Wrocław znaczą właśnie tylko tyle z reguły wybierają tę opcję. Lecz nawet ona ma kilka gałęzi: Ryczałt ewidencjonowany – często opłacalna (ze względu na mniejsze stawki podatku) lecz niewdzięczna opcja. Rozliczamy się tylko i wyłącznie z tego co zarobiliśmy pomijając wszystkie koszty. Oznacza to, że nieważne ile wydaliśmy na materiały, wynajem lokalu, paliwo czy inne środki potrzebne do sprzedanie danego towaru. Obchodzi nas jedynie przychód. Wiec jak widać możemy mieć większe straty niż mieliśmy zarobku ale i tak musimy od tego odprowadzić podatek. Karta podatkowa – Jej główna zaletą jest fakt, że płacimy stałą kwotę co miesiąc (więc żadne biuro rachunkowe nie jest nam potrzebne). Niestety jest ona obłożona wieloma limitami i nie każdy przedsiębiorca może z niej korzystać. Stawka tego podatku zależy głównie od rodzaju działalności, ilości mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności\(np. We Wrocławiu będzie inna niż w Toruniu) i liczby zatrudnianych pracowników. Księga przychodów i rozchodów – najbardziej popularna opcja. Polega ona na odliczaniu kosztów od przychodów i płacenie danego podatku od samego dochodu (według danej stawki procentowej – 18%, 19%, 32%). Kwota jest zdecydowanie wyższa od ryczałty ale w przypadku strat nie płacimy żadnego podatku.

Dlatego właśnie przedsiębiorcy którzy prowadzą np. Biuro na godziny czy wirtualne biuro, często wybierają tą opcję. Jak widać takie proste to nie jest i wielu początkującym przedsiębiorcom może sprawić problem wybranie odpowiedniej metody. Jednak pełna księgowość jest o wiele bardziej skomplikowana.